Finał konkursu o Nagrodę Eibischa 2019

Ogłoszenie wyników oraz wręczenie Grand Prix Konkursu Fundacji im. Franciszki Eibisch odbędzie się w Warszawie w dniu 3 grudnia 2019 o godzinie 13.00 w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 32.

W dniach 3-10 grudnia 2019 trwać będzie wystawa finalistów konkursu Fundacji im. Franciszki Eibisch o Nagrodę Eibischa 2019.

Eugeniusz Eibisch (1896-1987) był artystą malarzem, współtwórcą nurtu koloryzmu w Polsce. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Jacka Malczewskiego i Wojciecha Weissa. Od 1922 roku przebywał w Paryżu, gdzie tworzył w kręgu Ecole de Paris. Przyjaźnił się m.in. z Chaimem Soutinem, noblistą Rogerem Martinem du Gardem, którego zainspirował do stworzenia literackiej postaci Serge`a w powieści „Rodzina Thibault”. Wystawiał w galeriach prezentujących Amadeo Modiglianiego, współpracował ze słynnym marszandem Zborowskim oraz z Galerią Bernheim. Od 1945 był rektorem ASP w Krakowie. W latach 1949-69 prowadził katedrę malarstwa w ASP w Warszawie. Otrzymał liczne nagrody, m.in. Nagrodę Guggenheima. Jego dzieła znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Narodowym w Krakowie. </blockquote>

Fundacja im. Franciszki Eibisch od kilkunastu lat  przeprowadza konkurs przeznaczony dla młodych malarzy. W 2019 roku wskazania Finalistów dokonało Jury w składzie:
Katarzyna Napiórkowska- Prezes Fundacji im. Franciszki Eibisch
Andrzej Fogtt- artysta malarz, uczestnik Biennale w Wenecji
prof. dr hab. Wojciech Zubala- malarz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Do Finału zostali zakwalifikowani następujący artyści:

Grzegorz Bugaj
Emilia Dragosz
Katarzyna Feiglewicz-Peszat
Ziemowit Fincek
Adrianna Foryś
Veronika Hapchenko
Antonina Janus-Szybist
Paula Kaniewska
Piotr Kaniewski
Joanna Kaucz
Magdalena Kielak (Libero)
Magdalena Kirklewska
Paulina Klimas
Justyna Korzeń
Aleksandra Kosakowska
Aneta Kublik
Dorota Kuźniarska
Kamila Mierzwińska
Elżbieta Moskowicz
Paweł Stepanow
Joanna Tochman
Joanna Turek
Władysław Tyrkin
Barbara Wójcik
Beata Zuba

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *