Wykład o twórczości Eugeniusza Eibischa

Eugeniusz Eibisch, Kwiaty na tle niebieskiej draperii, poł. XX w., kolekcja Muzeum Narodowe w Warszawie

17 stycznia 2022 o godzinie 20.00 odbędzie się przygotowany przez Fundację Art Transfer wykład poświęcony twórczości Eugeniusza Eibischa.

Wykład został przygotowany przez pana Pawła Bienia w ramach cyklu Wokół koloryzmu i odbedzie się online.

Cykl wykładów „Wokół koloryzmu”.
Poniedziałki godz. 20.00 Prowadzący: Paweł Bień

Kapiści to grupa młodych artystów, którzy pod skrzydłami Józefa Pankiewicza wyruszyli nad Sekwanę, szukając inspiracji w pracach postimpresjonistów; i choć każdy z członków Komitetu Paryskiego wypracował indywidualny styl, dla wszystkich problem koloru pozostał pierwszoplanową malarską kwestią. Z czasem tradycja koloryzmu stała się jednym ze znaków rozpoznawczych polskiej sztuki.

Eugeniusz Eibisch dobrze znał Paryż i wiele się tam nauczył. Nigdy nie był członkiem pankiewiczowskiego Komitetu Paryskiego, ale po powrocie do Krakowa w latach 30. tworzył martwe natury i portrety wyraźnie pokrewne poszukiwaniom kapistów, zaś po wojnie, jako ceniony nauczyciel wpłynął na kilka pokoleń malarzy.

Podczas wykładu usłyszymy o najważniejszych wartości malarskich, jakie kultywował Eugeniusz Eibisch, jeden z czołowych kolorystów.

Prowadzący: Paweł Bień Historyk sztuki, kulturoznawca, poeta. Ukończył Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne na uniwersytetach Wrocławskim i Warszawskim. Stale współpracuje z Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Gościnnie wykładał m. in. w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, biurach wystaw artystycznych oraz kilkunastu Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Autor książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź, 2021).

Szczegółówe informacje można znaleźć na stronie www.arttransfer.pl/wokol-koloryzmu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *