Konkurs o Nagrodę Eibischa przeznaczony jest dla młodych artystów malarzy z ostatnich lat studiów malarskich oraz do 10 lat po dyplomie. Konkurs przeprowadzany jest przez Fundację im. Franciszki Eibisch od 2004 roku.
Eugeniusz Eibisch (1896-1987) był profesorem i rektorem Akademii sztuk Pięknych. Był artystą malarzem, współtwórcą nurtu koloryzmu w Polsce. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Jacka Malczewskiego i Wojciecha Weissa. Od 1922 roku przebywał w Paryżu, gdzie tworzył w kręgu Ecole de Paris. Przyjaźnił się m.in. z Chaimem Soutinem, noblistą Rogerem Martinem du Gardem, którego zainspirował do stworzenia literackiej postaci Serge`a w powieści „Rodzina Thibault”. Wystawiał w galeriach prezentujących Amadeo Modiglianiego, współpracował ze słynnym marszandem Zborowskim oraz z Galerią Bernheim. Od 1945 był rektorem ASP w Krakowie. W latach 1949-69 prowadził katedrę malarstwa w ASP w Warszawie. Otrzymał liczne nagrody, m.in. Nagrodę Guggenheima. Jego dzieła znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Narodowym w Krakowie.
GRAND PRIX EX AEQUO:
Karolina Żądło (ur. 1999) – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Michał Żądło, ur. 1997 – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Wyróżnienia honorowe:
Paulina Bobak, ur. 1996 – Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Natalia Borczi, ur. 1996 – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Emil Bucki, ur. 1999 – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Julia Marchlewska, ur. 2001 – Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Aleksandra Nowicka, ur. 1997 – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Oliwia Smoleń, ur. 1996 – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Katarzyna Sporn, ur. 1988 – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Anna Tajak, ur. 1992 – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w w Krakowie
FINALIŚCI:
Do Finału Konkursu Fundacji im. Franciszki Eibisch o Nagrodę Eibischa 2023 zostali zakwalifikowani następujący artyści:
Joanna Ambroz– Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Paulina Bobak – Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Natalia Borczi – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Kazimierz Borkowski – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Emil Bucki – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Anna Czarnota – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Stanisław Czwartos – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Hubert Dolinkiewicz – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Kinga Flasza – Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Katarzyna Frankowska – Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Antonina Janus-Szybist – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Igor Kociński – Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
Konrad Krzyżanowski – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Mateusz Majchrzak – Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Zuzanna Malinowska – Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
Julia Marchlewska – Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Robert Nawe – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Aleksandra Nowicka – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Iwona Ogrodzka – Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Edyta Olszewska – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Diuna Ostrowski – Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
Szymon Poloczek -Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Oliwia Smoleń – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Katarzyna Sporn – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Maria Szachnowska – Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Wojciech Szybist – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Anna Tajak – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Ana Vostruchovaite – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Wirginia Wojtania – Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Sylwia Zdzichowska – Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Karolina Żądło -Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Michał Żądło – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
WYSTAWA KONKURSOWA do dnia 12 grudnia 2023w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej przy ul. Świętokrzyskiej 32 w Warszawie.
JURY
KONKURS O NAGRODĘ EUGENIUSZA EIBISCHA 2023
DR HAB. RAFAŁ BORCZ, dr hab., profesor ASP im. Jana Matejki w Krakowie
Profesor Akademii sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. Uzyskał dyplom w pracowni Leszka Misiaka. W 2008 roku uzyskał tytuł doktora, a w 2016 -habilitację. W 2001 został laureatem Grand Prix 35. Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa „Bielska Jesień”. W 2003 i 2004 roku otrzymał wyróżnienie w polskiej edycji konkursu Lexmark European Art Prize. W 2005 roku otrzymał Wyróżnienie oraz Nagrodę Publiczności w 37. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”. W 2006 roku otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego podczas XXI Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie.
PROF. DR. HAB. TOMASZ MILANOWSKI, profesor ASP w Warszawie
Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiował w pracowniach prof. Stefana Gierowskiego i prof. Krzysztofa Wachowiaka na warszawskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1998 roku w pracowni prof. K. Wachowiaka z aneksem z malarstwa ściennego w pracowni prof. Edwarda Tarkowskiego. Od 2016 roku pełni funkcję Dziekana Wydziału Malarstwa macierzystej uczelni. Jest autorem blisko 50 wystaw indywidualnych i wielu wystaw zbiorowych, także o zasięgu międzynarodowym. Był stypendystą Fundacji Pollock-Krasner w Nowym Jorku (2013).
PROF. DR HAB. ADAM MYJAK, profesor ASP w Warszawie
Profesor Studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w warszawskiej ASP w 1971 r. Rok później rozpoczął pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni. W 1990 uzyskał tytuł profesora. Prowadzi pracownię Rzeźby w ASP w Warszawie. Kierownik Zakładu Rzeźby na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Trzykrotnie wybierany na podwójne kadencje rektora (1990–1996; 1999–2005; 2012-2020). W latach 70. był redaktorem artystycznym miesięcznika „Nowy Wyraz.” W latach 1979–1981 był stypendystą programu im. Wilhelma Lehmbrucka w Niemczech. Laureat licznych nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych. Swoje prace prezentował na ponad 100 wystawach indywidualnych, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami m.in. w Galerii Narodowej Zachęta w Warszawie, Muzeum im. Wilhelma Lehmbrucka w Duisburgu, Muzeum w Bochum, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, we Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego, w Państwowej Galeria Sztuki w Sopocie. W 2005 otrzymał Złoty Medal Gloria Artis. W 2009 został członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Przez kilkanaście lat był przedstawicielem Rady Programowej Centrum Rzeźby w Orońsku. Wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Międzyzdrojów, Mrągowa, Sandomierza. W kwietniu 2017 otrzymał nagrodę główną w konkursie WAWRZYN OLIMPIJSKI 2016 za rzeźbę Jeździec; we wrześniu 2019 nagrodę specjalną Dzieło życia, za całokształt dorobku artystycznego, przyznaną przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
KATARZYNA NAPIÓRKOWSKA – PREZES FUNDACJI IM. FRANCISZKI EIBISCH
Marszandka, ekonomistka, właścicielka Galerii Sztuki w Warszawie i w Brukseli. Ukończyła studia na SGH w Warszawie oraz studium z historii sztuki. Jest autorką pracy na temat społecznych i ekonomicznych funkcji sztuki. Zdobyła uprawnienia wykonywania zawodu artysty plastyka. Autorka kilkuset tekstów o sztuce. Prezes Fundacji im. Franciszki Eibisch. Organizatorka licznych akcji charytatywnych m.in. na rzecz Warszawskiego Szpitala Dziecięcego, Instytutu „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zorganizowała kilkaset wystaw w Polsce oraz na świecie, m.in. w Brukseli, Düsseldorfie, Avignon, Tel-Avivie, Paryżu, Nowym Jorku, Bukareszcie i Kolonii. W prowadzonej przez nią Galerii odbyły się również wystawy międzynarodowe. Prezentowano między innymi twórczość Josefa Beuysa oraz profesorów Akademii Sztuk Pięknych we Florencji. Za swoją działalność została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Bene Merito”, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Mazowsza” oraz Odznaką Przyjaciel Dziecka.
DR HAB. MICHAŁ SIKORSKI , profesor ASP in E. Gepperta we Wrocławiu
Profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Studiował na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Pracowni Malarstwa i Rysunku prowadzonej przez prof. Stanisława Kortykę. Dyplom z malarstwa uzyskał m w 1998r, a habilitację w 2019 . Laureat licznych nagród, m.in. Stypendium Wojewody Częstochowskiego, Stypendium Prezydenta Częstochowy, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymał także Nagrodę Rektorską rodzimej ASP. Uczestniczył kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce oraz za granicą, m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, w Kunstahaus w Dreźnie. Jest także kuratorem wystaw związanych najczęściej z ASP we Wrocławiu – m.in. w ramach konkursu malarstwa „Postawy” oraz Konkursu Gepperta. Praca m.in. w zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.
PROF. DR HAB. MACIEJ ŚWIESZEWSKI, profesor ASP w Gdańsku
Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studiował na Wydziale Malarstwa PWSSP w Gdańsku w pracowni profesora Jacka Żuławskiego. Dyplom z wyróżnieniem obronił w roku 1976. Był stypendysta British Council w Londynie. Przebywał także w Nowym Jorku i w Paryżu, gdzie stał się uczestnikiem życia artystycznego. W 1990 na zaproszenie Güntera Grassa został członkiem Zarządu Fundacji im. Daniela Chodowieckiego w Berlinie w Akademie der Künste. W 1994 otrzymał tytuł naukowy profesora. W 1997 został wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych Zachęta. Od 1999 jest członkiem Rady Programowej PGS w Sopocie. W 1994 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego, a w 2001 roku profesora zwyczajnego. Swoje prace pokazywał w kraju i na całym świecie na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Belgii, Chinach, RPA, Stanach Zjednoczonych oraz na Ukrainie. Odbył podróż dookoła świata. Jest laureatem nagród i odznaczeń krajowych oraz międzynarodowych.
REGULAMIN KONKURSU:
Zgłoszenie do Nagrody Eibischa 2023
NAJWAŻNIEJSZE TERMINY:
Zgłoszenia: do 10 listopada 2023 do godziny 24.00 termin przedłużony do 13 listopada 2023 do godziny 24.00
Wybór Finalistów: do dnia 22 listopada 2023
Zgodnie z Regulaminem konkursu Finaliści proszeni sa o przesłanie zgłoszonych prac do biura konkursu wraz z podpisaną kartą zgłoszeniową (do pobrania na stronie).
Dostarczenie zakwalifikowanych do Finału prac do Biura Konkursu w Warszawie: do dnia 30 listopada 2023
Ogłoszenie wyników: początek grudnia 2023
MATERIAŁY POTRZEBNE DO PRZESŁANIA DO ZGŁOSZENIA
✔ Dane kandydata
✔ Dane zgłaszanej pracy/prac ( można zgłosić do 3 obrazów)
✔Biografia (PDF) (ewentualnie wraz z dodatkowym tekstem, tekstami)
✔Po dwie fotografie każdej z 1-3 zgłaszanych prac-zdjęcie wykadrowane i w przestrzeni
(JPG lub JPEG, max 2 MB)
KONTAKT MAILOWY:
fundacja@eibisch.pl